This text will be replaced

Fagskolestudentene får egen organisasjon

30. november 2011

Nasjonalt studentutvalg skal kjempe for at studentene skal få fullføre bachelor i Norge og for beskyttet tittel etter endt utdanning.

Interesseorganisasjonen skal jobbe for fagskolestudenter over hele landet.

- For første gang i Norges historie har det blitt opprett en organisasjon for fagskolestudenter. Dette er rett og slett strålende, forteller studentrepresentant i Nasjonalt Fagskoleråd, Kjersti Bjørnevik.

 

Mer synlighet

- Det er veldig viktig for fagskolestudenter at denne organisasjonen har blitt opprettet. Målet fremover nå er å bli mer synlig for politikere. I tillegg får vi en større gjennomslagskraft for sakene vi kjemper for, forteller rektor ved NKF, Axel Eikner, til BSTV.

Studentrepresentant ved Noroff, Eline Lundervold, er enig med Eikner.

- Nå kan vi endelig få samlet oss om de sakene vi kjemper for. Dette er noe vi har ventet på lenge, forteller en lykkelig Lundervold.


Mye å jobbe med

Fagskolestudenter har i dag ingen beskyttet tittel etter endt utdanning. Dette vil elevrepresentant ved NKF, Peder Hiis, gjøre noe med.

- Vi ønsker oss en beskyttet tittel etter at utdanningen på fagskolen er over, slik tror jeg vi kan ha en større mulighet i arbeidsmarkedet, forteller han.

- I tillegg er det en veldig viktig sak at vi kan ha mulighet til å bli overført til universitet eller høgskole i Norge etter utdanningen, fortsetter en engasjert Hiis, til BSTV.

Stiftelsesmøte vil bli avholdt tidlig neste år og prosjektet er støttet av Kunnskapsdepartementet.

1 kommentar

  1. Dette er superbra!!! Skal vi som har en fagskole utdannelse bli sett og hørt er dette avgjørende. Vi innehar en kompetanse som må verdsettes og benyttes i et samfunn som vil kreve mye av oss, også i forhold til samhandligsreformen hvor vi vil få mange sykere pasienter som vil kreve mye av oss. I utdannelsen legger vi ned mye arbeid i selvstudie med veiledning og praksis for å stå trygt i kompliserte forhold der ute. Jeg er selv hovedtillitsvalgt i fagforbundet og har vært igjennom mange runder med lønnsforhandlinger og ser hvor frustrerende det er og ikke bli hørt hos arbeidsgiver fordi vi ikke har vekttall å vise til slik som for eksempel sykepleiere og lærere har. Jeg blir ferdig på fagskolen til våren i kreftomsorg og lindrende pleie. Her er det bare å stå på!!! Lykke til :-))))

Hva synes du om saken?

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*